« Siječanj 2020 »

O školi

Osnovna škola Primorje djeluje u dijelu Dubrovačkog primorja,a obuhvaća slijedeća naselja: Imotica,Štedrica,Topolo,Stupa,Ošlje,Smokovljani i Visočani. Sva ova naselja raspršena su na širem prostoru, tako da je njihova udaljenost od škole velika i seže ( putem ) do 24 kilometra.

Područje ovog dijela Primorja rijetko je naseljeno tako da je prosječna gustoća oko 16 stanovnika na 1 četvorni kilometar.

Prometna veza s Dubrovnikom veoma je loša. Autobus JP Libertas iz Dubrovnika ova naselja samo jedan put dnevno povezuje sa sjedištem općine i Dubrovnikom. Prijevoz učenika organiziran je s istim prijevoznikom, čiji autobus omogućuje početak nastave u 8.00 sati, a završetak u 14 00 sati. Od ove školske godine imamo dvije autobusne linije koje omogućuju djeci mlađeg uzrasta raniji odlazak kućama kako bi smo izbjegli dugo čekanje nakon nastave.

Veliki odmor traje 15 minuta i u rasporedu je uklopljen nakon trećeg sata. Nastava se odvija u djelomično obnovljenoj matičnoj školi i to u šest razrednih odjela ( četiri redovna odjela predmetne nastave i dva kombinirana odjela razredne nastave, sastavljena od prvog-drugog i trećeg-četvrtog razreda ). Četverorazredna područna škola neće djelovati zbog malog broja djece.

U razrednoj nastavi rade dva učitelja, a u predmetnoj nastavi 10 učitelja ( s vjeroučiteljem te KU Žutopasi,Smokovljani-Visočani,a pojedini učenici se uključeni u ove udruge. organiziraju u školi.Na ovom području djeluju). U ovoj školskoj godini nastavu koja je započela 7. rujna pohađa 40 učenika raspoređena u četiri redovna i dva kombinirana razredna odjela.

Dopunska nastava organizira se po potrebi, a težište se usmjerava na ključne predmete ( hrvatski jezik, engleski jezik i matematika ).Dodatni rad organizira se također prema potrebi, a najčešće u onim predmetima za koje se iskazuje najveći interes. Ovaj oblik rada organizira se kao priprema za općinska i županijska natjecanja.

Kulturna djelatnost svodi se uglavnom na obilježavanje praznika i blagdana koji se organiziraju u školi. Na ovom području djeluju KU LINĐO, Ošlje - Stupa te KU Žutopasi, Smokovljani - Visočani, a pojedini učenici se uključeni u ove udruge.